Samodyscyplina i zarządzanie czasem – zdyscyplinuj się w czasie

Samodyscyplina i zarządzanie czasem - zdyscyplinuj się w czasie

Samodyscyplina i zarządzanie czasem – zdyscyplinuj się w czasie

Samodyscyplina odgrywa bardzo ważną rolę w kwestii zarządzania czasem. Im lepiej mamy zorganizowany czas tym lepszy wpływ ma to na nasze życie. Czasu nie możemy zatrzymać ani zastąpić czymś innym. Tak samo, gdy zmarnujemy czas to niestety już go nigdy nie odzyskamy.

Dlatego tak ważne jest zdyscyplinowanie się w czasie, by zrealizować swoje cele. Czas tak naprawdę można wykorzystać, ponieważ przemija on stale, to można więcej go przeznaczyć na rzeczy bardziej wartościowe sprzyjające naszym ambicjom, kosztem rzeczy bezwartościowych takich jak np. oglądanie telewizji.

Samodyscyplina z organizacją czasu ma to wspólne, że jesteś w stanie nadać priorytety wykonywanym przez siebie czynnościom dzięki czemu ustalasz co jest dla Ciebie ważne i pierwsze w kolejności do wykonania pamiętając, że każdy człowiek ma 24 godziny dziennie do zagospodarowania według własnego uznania.

Zasada Pareto 80/20

Chciałbym Ci przytoczyć zasadę Pareto, która dużo Ci wyjaśni w tej kwestii. Zasada ta mówi, że 20 procent rzeczy, które zrobimy przekłada się na 80 procent rezultatów jakie osiągniemy i 80 procent z naszej pracy jest warte tylko 20 procent całej wartości. W praktyce 20 procent obowiązków przeciętnego człowieka to trudne i nudne zadania, a 80 procent to zwykle coś łatwego i przyjemnego, które ma niewielkie znaczenie dla jego życia.

Ustal Priorytety

Byś mógł skutecznie zarządzać czasem, musisz najpierw ustalić sobie priorytety, które następnie zaczniesz wcielać w życie. Dlatego zastanów się jaka jest Twoja najbardziej wartościowa rzecz, którą byłbyś w stanie wykonywać w określonym przez siebie czasie, a następnie zdyscyplinuj się w kierunku pracy nad tą rzeczą. Pamiętaj też, żeby się dokładnie zastanowić przed podjęciem jakiegoś ważnego zadania, czy wybrałeś najkorzystniejszy sposób na spożytkowanie czasu nad danym zadaniem. Inaczej może się okazać, że będziesz odkładał w czasie swoje ważne plany na rzecz robienia czegoś co jest mało wartościowe.

Dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednie rozplanowanie zadań w czasie. Priorytet zwykle jest celem, który robimy częściej niż pozostałe czynności. Prawdopodobnie, narzekasz na brak czasu, dlatego będziesz musiał z czegoś zrezygnować by móc się zająć czymś nowym. Ważne jest byś dokładnie ustalił co to będzie za rzecz.

Podsumowanie

Żeby ustalić priorytety, zastosować się do nich i pokonać skłonności do zwlekania trzeba mieć ogromną samodyscyplinę. Jednak jeśli uda Ci się to zrobić, to czeka Cię lepsza jakość Twojego życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *