Jak wytrenować systematyczność? – zrób to w 4 krokach


Jak wytrenować systematyczność? - zrób to w 4 krokach
Jak wytrenować systematyczność? – zrób to w 4 krokach

 

  • Zacznij od robienia małych kroków.

Zapamiętaj, że osiągnięcie sukcesu to maraton. Istotne jest systematyczne realizowanie zamierzonych celów. Na początku skup się na jednej rzeczy i poświęcaj na nią swój czas systematycznie czyli:

Np. 3 razy w tygodniu lub każdego dnia.

Podam Ci przykład: czytanie 5 książek 100 stronicowych dziennie, nie będzie miało sensu, ponieważ zabraknie Ci czasu  na inne ważne rzeczy. Dlatego lepiej poświęcić 20 minut dziennie przez 7 dni w tygodniu niż czytać wiele książek na raz.

 

  • Stwórz sobie checklistę – planuj i zapisuj zaplanowane cele.

Zapisz sobie cele krótkoterminowe i długoterminowe. Ciężko Ci będzie określić na ile zrealizowałeś dany cel jeśli nie jest on dokładnie sprecyzowany i zapisany. Określ sobie ile czasu dziennie poświęcisz na daną czynność, a także termin zakończenia.

Np. będę czytał przez 20 minut dziennie książkę.

Przykładowo czytając 20 stron przez 20 minut i zakładając, że książka ma 100 stron, to w praktyce wyjdzie Ci 5 dni. Więc powinieneś ustalić, że skończysz czytać książkę za 5 dni. Potwierdzono wiele razy w praktyce, że ludzie którzy zapisują swoje cele odnoszą duże sukcesy.

 

  • Ustal sobie poprzeczkę dopasowaną do swoich możliwości.

Określając swój cel na tydzień, miesiąc czy rok bieżący weź pod uwagę ile możesz przeznaczyć czasu na realizację swoich celów, a także jakie są Twoje możliwości. Dlatego staraj się ustalać realne cele, które jesteś w stanie zrealizować w ustalonym czasie. Jeśli postawisz sobie wyzwanie, któremu jesteś w stanie sprostać, to będzie Cię to motywowało do działania lecz następne cele mogą być trochę trudniejsze do realizacji.

Pamiętaj, żeby nie podnosić sobie poprzeczki zbyt wysoko, ponieważ wtedy cele mogą Cię przerosnąć. W wyniku tego motywacja zamiast rosnąć będzie Ci spadać.

 

  • Kontroluj sobie co już udało Ci się osiągnąć.

Gdy określisz sobie cel, pamiętaj aby go podsumować. Określanie nowych celów, gdy jeden nie został ukończony niema sensu. Dlatego ustal sobie co jaki czas będziesz robił podsumowanie danego celu.

Np. zakładając, że czytasz po 20 minut dziennie przez 7 dni w tygodniu, podlicz sobie ile udało Ci się przeczytać książek w 2 tygodnie lub w 1 miesiąc i ile zawierały stron. Na podstawie swoich wyników określ sobie nowy cel na następne dwa tygodnie lub nowy miesiąc. Pamiętaj, aby się nagradzać za swoje osiągnięcia.

 

Jak to wygląda w praktyce?

W praktyce skup się na jak najdokładniejszym określeniu tego co zamierzasz zrobić. Zwróć uwagę na takie czynniki, jak:

– Jaka jest Twoja misja/droga ?

– Jaki jest Twój cel/co chcesz osiągnąć ?

– Na jak długi okres czasu wyznaczasz swój cel ?

– Jakie kroki podejmiesz przy realizacji celu, aby ten cel udało Ci się osiągnąć ?

– Co potrzebujesz do realizacji swojego celu ?

– Zapisz grafik działań na poszczególny dzień, tydzień, miesiąc czy rok.

 

 

4 thoughts on “Jak wytrenować systematyczność? – zrób to w 4 krokach”

    1. Skorzystaj w takim razie z zasady 2 minut. Postanów sobie, że przez 2 minuty będziesz robić taką listę i zobaczysz jak dużo Ci się uda osiągnąć. Może się okazać, że wejdziesz w „trans” i zrobisz dużo więcej czyli ukończysz całą listę 🙂

  1. Dobre rady. Zamierzam sobie zrobić taką checklistę i z pewnością pomorze mi kontrolować swoje osiągnięcia i motywować mnie codziennie do dalszego działania .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *