Jak wyrobić w sobie samodyscyplinę?

Jak wyrobić w sobie samodyscyplinę?

 

Jak wyrobić w sobie samodyscyplinę?

 

Do wyrobienia samodyscypliny potrzebne Ci będzie:

1.Dokładne określenie celu

2.Wiara we własne możliwości

3.Efektywne zarządzanie czasem

4.Wytrwałość

 

Dokładne określenie celu

Na początku musisz jasno i dokładnie sprecyzować cel, do którego będziesz dążył. Często się zdarza tak, że mamy tyle obowiązków, że nie wiemy od którego zadania mamy zacząć. Dlatego ustal sobie najważniejsze zadania, od których będziesz chciał zacząć. Ustal sobie plany długoterminowe, które poza planami najbliższymi będą realne do osiągnięcia. Jeśli nauczysz się konsekwentnie realizować małe zadania, to przełoży się to na Twoje sukcesy w przypadku zadań długoterminowych.

 

Wiara we własne możliwości

Musisz uwierzyć, że postawione sobie zadanie będzie w zasięgu Twoich możliwości. Wmawianie sobie, że cel jest zbyt ciężki nie pomoże Ci w osiągnięciu go. Będziesz potrzebował bardzo dużo samozaparcia w rudnych momentach, jednak w dłuższej perspektywie będziesz miał z tego korzyści. Najlepiej załóż sobie jakiś notes, w którym będziesz zapisywał sobie Swoje małe sukcesy. Pomoże ci to w trudnych chwilach odzyskać wiarę w swoje możliwości.

 

Efektywne zarządzanie czasem

Wyrabiając w sobie nawyk samodyscypliny planuj dokładnie swoje cele na każdy dzień. Najlepiej, gdy dzień wcześniej zaplanujesz sobie co masz zrobić następnego dnia. W innym wypadku ciężko Ci będzie coś zrobić i zmarnujesz niepotrzebnie dzień. Pamiętaj, aby nie podejmować się zadań, których nie jesteś w stanie wykonać. Zacznij walczyć ze swoimi negatywnymi nawykami, przez które marnujesz niepotrzebnie bardzo dużo czasu. Czas ten mógłbyś wykorzystać w bardziej produktywny sposób. Jednym z lepszych pomysłów jest wyznaczanie sobie małych nagród, które będą pomocne przy walce z negatywnymi nawykami.

 

Wytrwałość

Wytrwałość pomoże Ci dążyć konsekwentnie do celu, mimo początkowych braków efektów. Nie możliwe jest nauczenie się np. gry na pianinie w jeden dzień, dlatego tak ważna jest wytrwałość w trenowaniu samodyscypliny. Jeśli na początku może wydawać Ci się, że jakiś plan jest trudny do zrealizowania, to po jakimś czasie stwierdzisz, że jesteś bliżej jego realizacji niż mogło Ci się wydawać. Pamiętaj, że każdy nawet najmniejszy krok przybliża Cię do realizacji celu. Dlatego niezbędna jest wytrwałość, która pomoże pokonać chwilowe porażki pojawiające się na drodze do osiągnięcia sukcesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *