Dlaczego odkładasz działanie ? – rozpoznaj przyczyny odwlekania

Dlaczego odkładasz działanie ? - rozpoznaj przyczyny odwlekania

Dlaczego odkładasz działanie ? – rozpoznaj przyczyny odwlekania

 

Warto, abyś się dowiedział dlaczego coś odkładasz na później, aby zmienić swój sposób zachowania i czynniki z negatywnych na pozytywne, którymi są określane osoby osiągające sukces. Gdy zadasz sobie pytanie: dlaczego odkładasz działanie na później ? To w większości przypadków padnie odpowiedź: z lenistwa.

Odkładanie nie ma nic wspólnego z lenistwem, jakimiś wadami charakteru czy brakiem organizacji. Osoba, która odkłada działanie w jednej dziedzinie potrafi w pełni zaangażować się w innej dziedzinie wybranej przez siebie np. sporcie czy hobby.

Takie osoby można znaleźć w każdym środowisku lub zawodzie. Osoby takie osiągają duże sukcesy w dziedzinach, które wybrały z wyboru, lecz nie potrafią się zdyscyplinować w innych dziedzinach. Może się zdarzyć tak, że w dziedzinach, które nas kiedyś pasjonowały, doszukujemy się sposobów, aby te zdarzenia przełożyć. W takiej sytuacji zostaje nam coraz mniej okazji, które sprawiały nam kiedyś radość.

 

Lenistwo to tylko wymówka…

Pamiętaj, że lenistwo to tylko wymówka przed zmianą. Jednym z powodów dlaczego ludzie odkładają swoje plany na później jest ochrona ich własnej wartości. Występuje to w przypadku kiedy chcą uniknąć wewnętrznych obaw np. przed porażką, przed perfekcjonizmem czy ochroną swojej niezależności. Obawiają się, że porażka czy niedoskonałość mogłyby świadczyć o tym, że są bezwartościowi, a krytyczne uwagi pod ich adresem odbierane jako osądzanie ich osoby.

Tacy ludzie nie akceptują tego, że mają prawo popełniać błędy. W wyniku tego, osoby takie mogą stać się nadmiernie perfekcyjne, w obawie przed osądzeniem przez innych lub nadmiernie samokrytyczne. Zdarza się, że ludzie tacy mają strach przed osiągnięciem sukcesu obawiając się, że sukces przyczyni się do rosnących wymagań w stosunku do ich osoby, zabierając im coraz więcej czasu.

 

Podsumowanie

Ludzie odkładają działania na później, aby uniknąć krytyki, a także unikają jak najdłużej konfrontacji z własnymi wewnętrznymi wątpliwościami. Więc odwlekanie nie jest jakąś wadą charakteru, lecz próbą poradzenia sobie z często blokującą działanie obawą przed wystawieniem swojej własne wartości na osąd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *