Poznaj pięć etapów odkładania działania w czasie!

Poznaj pięć etapów odkładania działania w czasie!

Poznaj pięć etapów odkładania działania w czasie!

 

1.Identyfikujesz swój cel z poczuciem własnej wartości. 

Przykład: „ Zaliczenie tego egzaminu, dostanie tej posady lub zrobienie tego projektu sprawi, że moje życie się odmieni o 360 stopni i w końcu będę naprawdę szczęśliwy ze swojego życia”.

Jeśli zakładasz, że musisz osiągnąć ustalony sobie cel według swoich założeń i jest to dla Ciebie jedyny wyznacznik Twojej wartości, to jest duża szansa, że zaczniesz odkładać to zadanie w czasie. Wówczas osiągane wyniki stanowią Twoją wartość. Jeśli będziesz uważał, że wszystkie Twoje umiejętności są bezpośrednio powiązane z Twoimi osiągnięciami, to będziesz odczuwał lęk przed odniesieniem porażki.

 

2.Perfekcjonizm wpływa na to, że postrzegasz zadanie jako zbyt duże.

Wówczas zakładasz, że porażki w ogóle nie wchodzą w grę, a jakiekolwiek popełnione błędy są traktowane jak sprawa życia i śmierci. Chcesz, aby zadanie było wykonywane doskonale, bez żadnych nerwów i bycia krytykowanym, a także z pełną akceptacją innych osób. Wiele osób łączy swoje wyniki z tym jak się sami później czują. Na podstawie swoich wyników ustalają swoją wartość. Dlatego jeśli ciężko pracują, a ich wyniki są kiepskie to czują się wtedy załamani i mają poczucie, że się do niczego nie nadają. W wyniku tego odkładają oni działanie, aby uniknąć krytyki w stosunku do własnej osoby.

 

3.Nie podejmujesz działania ze względu na stres.

Pamiętaj, że im więcej problemów powiążesz z danym zadaniem, tym większe odczuwasz niebezpieczeństwo jeśli popełnisz błąd. Możesz sobie zadawać pytania w stylu: „Co się stanie, jeśli…?”, przez co tworzysz czarne scenariusze, które w konsekwencji przez jeden błąd mogą doprowadzić np. do utraty pracy. W takim przypadku nie trudno o stres i niepokój, dlatego łatwiejszym rozwiązaniem okazuje się odłożenie działania.

 

4.Dalej odkładasz działanie, aby uwolnić się od swoich problemów.

W końcu pojawia się presja czasu i nieubłaganie zbliża się termin zakończenia zadania. Narasta w Tobie większy niepokój i większe niebezpieczeństwo jako przyczyna niewydajnej pracy. Opóźniasz swoje działanie poprzez unikanie równania stanowiącego Twoją wartość jako Twoje osiągnięcia, aby nie można było zweryfikować Twoich rzeczywistych umiejętności.

 

5.Na tym etapie realne niebezpieczeństwo staje się czynnikiem motywującym np. termin końcowy, jako sposób na pokonanie perfekcjonizmu.

Ten mechanizm postępowania pozwala skutecznie pokonać perfekcjonizm i lęk przed odniesieniem porażki. Niestety na tym etapie tylko utwierdzasz się ponownie, że odkładanie działania ma wiele korzyści. Rozwiązaniem tego problemu jest zrezygnowanie z takiego sposobu działania, na rzecz bardziej skutecznych metod pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *