Metoda S.M.A.R.T. – wyznacz skutecznie cel i zrealizuj go

Metoda S.M.A.R.T. - wyznacz skutecznie cel i zrealizuj go

Metoda S.M.A.R.T. – wyznacz skutecznie cel i zrealizuj go

Metoda S.M.A.R.T służy do prawidłowego wyznaczania celów. Jest prosta i niezwykle skuteczna. Zakłada ona, że odpowiednie ustalenie celu jest kluczem do jego realizacji, a także pomaga określać cele tak, by były proste.

 

SMART oznacza SPRYTNY.

Smart to akronim, który opisuje 5 cech potrzebnych do prawidłowego ustalenia celów.

 

S – (ang. Specific) – Konkretny

Ten punkt oznacza, że powinieneś dokładnie i szczegółowo określić co chcesz osiągnąć. Oznacza to, by było w nim jak najwięcej konkretów, które ułatwią Ci jego ustalenie. Zastanów się co chcesz osiągnąć, po co chcesz to osiągnąć i jak chcesz to osiągnąć?

 

M– (ang. Measurable) – Mierzalny

Cel powinien być tak określony, byś mógł stwierdzić przynajmniej w jakimś stopniu jakie są postępy w jego realizacji. Ważne jest też określenie kryteriów, które będzie spełniał cel w etapie końcowym, to znaczy po czym poznamy, że cel został zrealizowany. Na tym etapie ważne jest ustalenie kiedy zaczniesz realizować cel. Określ jakie będą pośrednie etapy jego realizacji i ustal termin ukończenia.

 

A – (ang. Achievable) – Osiągalny

Twój cel musi być realny do osiągnięcia, co oznacza żebyś nie wybierał celów zbyt łatwych, ani celów zbyt trudnych. Zbyt łatwe cele nie będą stanowiły żadnego wyzwania, a cele zbyt trudne mogą okazać się nierealne do osiągnięcia. Tylko w taki sposób będziesz czuł zadowolenie z realizacji celu. Możesz sobie zadać pytanie „po co w ogóle chcę realizować taki cel?”

 

R– (ang. Relevant) – Istotny

Cel musi być dla Ciebie ważny i powinieneś widzieć w nim jakąś wartość. Wtedy gdy uznasz, że cel jest dla Ciebie wartościowy, to łatwiej Ci będzie go zrealizować.

 

T–(ang. Time-bound) – Określony w czasie

Ustal termin końcowy ukończenia celu, co zwiększy Twoją motywację do działania. Brak ustalonego celu końcowego może spowodować, że Twój cel nie zostanie zrealizowany lub będziesz  go przedłużał w nieskończoność.

 

S.M.A.R.T. czy S.M.A.R.T.E.R

Metoda S.M.A.R.T. uległa zmianie i powstała jej rozszerzona wersja S.M.A.R.T.E.R.

 

E -(ang. exciting) – Ekscytujący

Twój cel powinien być ekscytujący. Pomoże Ci to zmobilizować się do jego realizacji.

 

R – (ang. recorded) – Zapisany

Zapisz sobie cel. Ten krok bardzo Ci pomoże, ponieważ będziesz o nim pamiętał, a także będziesz bardziej zmotywowany do jego zrealizowania.

Podsumowanie

Ustalanie celów według metody S.M.A.R.T. wymaga szczegółowego przeanalizowania tego co potrzebujemy osiągnąć. Dzięki temu poczujemy ogromną satysfakcję, a nasz cel będzie dokładnie taki jak go sobie zaplanowaliśmy. Zastosuj podaną metodę w praktyce, a zauważysz jak łatwo i skutecznie zrealizujesz swoje osobiste cele. Możesz tego dokonać w 3 krokach:

  1. Przygotuj kartkę papieru
  2. Zapisz u góry cel, który aktualnie chcesz zrealizować
  3. Pod spodem napisz kolejno:

-S.

-M.

-A.

-R.

-T.

4. Zmień cel tak, by był zgodny z założeniami metody S.M.A.R.T.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *