Jak efektywnie określić swój Cel?

 

„Jak efektywnie określić swój Cel?”

 

jak efektywnie określić swój cel?

Sposób w jaki wyznaczasz swoje cele jest bardzo istotny. Dotyczy to szczególnie ponownego rozpoczęcia realizacji celu w przypadku, gdy odniesiemy porażkę.

W tej części poznasz trzy kroki, które należy podjąć pod koniec i które pozwolą Ci skutecznie wyznaczać cele. Będą one konieczne tak by twoja praca była lżejsza i byś mógł zachować wytrwałość w działaniu. Przy ustalaniu celów musimy wziąć pod uwagę ograniczoną ilość czasu. Dlatego tak ważne jest ustalanie priorytetów, aby zrealizować swój główny cel. Jeśli chcesz pokonać nawyk odkładania, to musisz wyznaczać swoje cele w taki sposób, aby dążyć tylko do takich celów i takimi sposobami jakie przez siebie sam uznajesz.

W twoim grafiku nie może być miejsca dla celów, które są nieosiągalne jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności związanych z odkładaniem na później. Pamiętaj, żeby odrzucić cele, których nie jesteś w stanie osiągnąć i te, nad którymi nie jesteś w stanie zacząć pracować w niedalekim czasie.

Jeśli chcesz ustalać cele, które będą realne do osiągnięcia, to musisz poświęcić swój czas i energię na ich rozpoczęcie. Powinieneś także mocno zaangażować się i podążać w kierunku ich realizacji. Jeżeli nie jesteś w stanie znaleźć czasu na realizację danego zadania lub się do niego zmotywować, to go po prostu porzuć. Zrób tak, ponieważ działając dalej będziesz się czuł jak ktoś kto postawił sobie ambitny cel i go nie zrealizował. Natomiast jeśli ten cel Cię interesuje aktualnie ale obecnie nie jest możliwa jego realizacja z twojej strony, to zmień czas i sposób jego realizacji. Potraktuj go bardziej jako coś co się może wydarzyć, inaczej niż to sobie zakładałeś lecz nie jako cel.

Ustal sobie konkretny czas, na przemyślenie tego celu, czy jest sens go w ogóle rozpoczynać. Aktualnie go odstaw i skup się na bieżącym celu. Pamiętaj, że to Ty sam ustalasz swoje cele. Dlatego nie dopuść do tego, aby te cele, które są nierealne, były przyczyną do krytykowania siebie. Ty sam wiesz, na których celach zależy Ci najbardziej, a które będziesz musiał porzucić.

Często się wahamy przy ustalaniu celów. Dzieje się tak, ponieważ jesteśmy świadomi, że gdy coś rozpoczynamy to będziemy musieli wyjść poza naszą strefę komfortu, co się wiąże z ryzykiem konfrontacji z własnymi porażkami.

Opisane kroki dadzą Ci motywację, która jest konieczna do realizacji celu, a także zawziętość, która pomoże Ci poradzić sobie z niepowodzeniami.

 

Więc „Jak efektywnie określić swój Cel?”

Metoda trzech kroków do efektywnego wyznaczania celów:

1.Sprawdź kiedy odkładasz działanie na później.

Uświadom sobie, że nie unikniesz pracy odkładając ją w czasie. Aby coś osiągnąć potrzebny jest wysiłek. Dlatego poświęć się by osiągnąć swój cel. Pamiętaj, że pracując jak i unikając pracy będziesz musiał ponieść wiążące się z tym konsekwencje. Wybierz taki rodzaj pracy, który będzie przynosił regularne nagrody.Wtedy gdy odłożysz coś na później to wybierz taką pracę, dzięki której będziesz mógł sam sobie wymierzyć karę. Pamiętaj, że ustalenie celu i dążenie aby go osiągnąć wymagają regularnej pracy.

2.Wyznacz ogólny cel z własnej woli.

Twój cel ma być w formie wyboru, to ty masz go wybrać dobrowolnie np.” Decyduję się pracować nad…” lub „Wybieram z własnej woli pracę nad…”. Jeżeli twój cel jest dla Ciebie priorytetem i doskonale wiesz co musisz zrobić, aby go osiągnąć, to również znaczenie ma wybór pracy z własnej woli z nim związany. Może się zdarzyć, że będziesz chciał szybko pokonać trudne zadania, by móc w końcu przejść do przyjemniejszych. Dlatego opóźniaj nagrodę w czasie, czyli najpierw poświęć czas na nieprzyjemne zadanie, a później przeznacz resztę godzin na zadania, które sprawiają Ci przyjemność.

Proces ten służy temu, aby najpierw się uporać z ciężkim zadaniem, a w konsekwencji osiągnąć nagrodę. W ten sposób łatwiej pokonać trudne zadanie. Wiąże się to z tym,że po ciężkim zadaniu nagrodą jest odpoczynek lub rozrywka. Wykonując zadanie trudniejsze na początku, zwiększamy później swoją przyjemność ponieważ udało nam się najpierw poradzić z trudnym zadaniem.

3.Ustal konkretne, realne cele.

Twój cel ma być ustalony tak by zawierał w sobie określoną czynność, końcowy termin realizacji oraz koszty z nim związane najczęściej w postaci czasu lub pieniędzy. Na przykład: „Schudnę 5 kg do 15 czerwca, biegając 30 minut dziennie przez 6 dni w tygodniu”. Inny przykład: „Przeczytam 4 książki o grubości 200 stron każda do 1 lutego, przeznaczając na to 30 minut dziennie przez 7 dni”. Taki główny cel podziel na mniejsze, abyś mógł je sprawdzać na bieżąco. Przykładowo: „Do godziny 18 w piątek przeczytam 150 stron książki” zamiast „Skończę czytać książkę w przyszłym tygodniu”.

PODSUMOWANIE

Podsumowując jeśli chcesz wyznaczać swoje cele efektywnie, będziesz musiał je podzielić na mniejsze części. Możesz podzielić je na każdy dzień, tak by twój cel był realny do realizacji. Podział na mniejsze cele prowadzące do głównego celu ma swoje plusy. Pozwoli Ci zaplanować kiedy, gdzie i od czego musisz rozpocząć działanie w danym dniu, tak by osiągnąć cel w ustalonym przez siebie terminie. Natomiast jeśli określisz cel końcowy bez podziału na etapy każdego dnia to się może okazać, że nie będziesz wiedział co dokładnie masz zrobić. Wtedy ten cel okaże się tak duży, że poczujesz po prostu obezwładnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *