Jak nie zapomnieć? – skuteczność powtórek w zapamiętywaniu

Jak nie zapomnieć- - skuteczność powtórek w zapamiętywaniu

Jak nie zapomnieć? – skuteczność powtórek w zapamiętywaniu

Jeśli chcesz trwale zapamiętywać nowe informacje będziesz potrzebował robić powtórki danych informacji. Kiedy uda nam się już zapamiętać nowe wiadomości to szkoda by było je zapomnieć po jakimś czasie. Dlatego tak ważne są powtórki. Rozwiązaniem w tym przypadku są systematyczne powtórki, które pomogą wydłużyć czas przechowywania nowych informacji przez nasz umysł.

 

Badania naukowe a powtórki

Naukowcy potwierdzili, że są pewne okresy czasowe w jakich należy wykonać powtórki aby zapamiętać dane informacje na dłużej. Jeśli chcemy pamiętać określone informacje na dłużej powinniśmy je powtórzyć po upływie:

  • 10 minut
  • 1 godziny
  • 48 godzin
  • Miesiąca
  • Pół roku
  • Jednego roku

Naukowcy twierdzą, że powtarzając informacje w określonych przedziałach czasowych, zachowamy przyswojoną i utrwaloną wiedzę w pamięci długotrwałej przez dłuższy czas.

 

Powtórki w procesie zapamiętywania

Powtórki są także bardzo skuteczne w procesie zapamiętywania. Duże partie materiału możesz podzielić na mniejsze części i jednocześnie uczyć się partiami a także partiami powtarzać. W wyniku takiego działania utrwalasz przyswojone informacje oraz łatwiej Ci będzie opanować nowe informacje.

Wiele osób może twierdzić, że robienie powtórek to strata czasu sadząc, że już umieją dany materiał. Jednak nic bardziej mylnego. To nie robienie powtórek jest marnowaniem czasu, który został przeznaczony na naukę materiału.

Powtórki są niezwykle skuteczne jeśli chodzi o utrwalenie danych informacji. Prawdą jest, że jeśli wyuczysz się danego materiału i nie będziesz go powtarzał co jakiś czas, to jest duża szansa, że za 2 lata nic już nie będziesz pamiętał z tego czego się nauczyłeś.

Jeśli chodzi o powtórki to bardzo ważny jest czas powtarzania materiału. Pamiętaj, że powtórki zaczynamy robić wtedy, gdy jeszcze umiemy materiał.

Powtarzanie materiału kiedy go zapomnieliśmy jest stratą czasu. Wtedy to nie będzie powtórka lecz nauka na nowo informacji, które znaliśmy w przeszłości. Analogicznie jest to strata czasu niż gdybyśmy powtarzali materiał wtedy, gdy go już pamiętaliśmy.

 

Podsumowanie

Powtórki to doskonały sposób na utrwalenie zapamiętanych informacji. Co jakiś czas warto powtórzyć dany materiał aby nie został zapomniany bezpowrotnie. Powtarzać można indywidualnie lub przy użyciu specjalnych programów komputerowych (np. SuperMemo) jeśli posiadana wiedza jest zbyt rozległa i trudna do samodzielnego powtórzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *