5 filarów skutecznego zapamiętywania – jak skutecznie trenować pamięć

5 filarów skutecznego zapamiętywania - jak skutecznie trenować pamięć

5 filarów skutecznego zapamiętywania – jak skutecznie trenować pamięć

Różni ludzie posiadają różne zdolności do zapamiętywania. Jeden człowiek zapamiętuje szybciej a drugi wolniej i jest to całkowicie normalne. Zdolności przyswajania nowych informacji różnią się u każdego człowieka. Są osoby, które potrafią zapamiętać więcej a inne mniej.

Mimo tych różnic każdy może pracować nad tym aby udoskonalać swoje zdolności do zapamiętywania. Istnieje pięć filarów zapamiętywania, które są niezależne od wieku, wykształcenia czy płci.

Wykorzystanie tych pięciu filarów pozwoli Ci skutecznie zapamiętywać, a także wykorzystać przyswojone informacje w późniejszym czasie.

 

Filary zapamiętywania

 

  • Asocjacja

Pierwszym i podstawowym filarem zapamiętywania są skojarzenia. Aby mózg mógł łatwiej zapamiętać nową informację potrzebuje ją z czymś skojarzyć. W pamięci długotrwałej znajdują się informacje, które są podstawami w skojarzeniach. Dużo łatwiej jest zapamiętać nową informację, jeśli nam się z czymś kojarzy lub z jakąś sytuacją.

 

  • Wizualizacja

Aby skutecznie zapamiętywać warto wykorzystać różne zmysły. Wizualizacja jest jednym z filarów, w którym wykorzystujemy wzrok. Działanie wizualizacji polega na tym, aby stworzyć obraz dotyczący wiadomości, które chcemy zapamiętać. Dużo szybciej i łatwiej zapamiętać informacje, które są powiązane z różnymi ilustracjami.

 

  • Werbalizacja

Innym zmysłem jaki możemy wykorzystać aby skutecznie zapamiętywać jest słuch. Część osób zapamiętuje szybciej informacje czytając je na głos a inna część wtedy, gdy mogą z kimś porozmawiać na dany temat. Dlatego użycie głosu i słuchu może przyśpieszyć proces zapamiętywania.

 

  • Symulacje

Jednym ze skutecznych filarów zapamiętywania są także symulacje. Naukowcy udowodnili, że ludzie potrafią zapamiętać 10% informacji, które przeczytają, a 90% pochodzi z tego co mówią i robią. Symulacje mogą polegać na wykonywaniu praktycznych ćwiczeń czy nawet symulacji komputerowych. W tym procesie angażujemy całe swoje ciało, dlatego pracuje jednocześnie też nasz mózg więc jest łatwiej zapamiętać więcej informacji.

 

  • Powtarzanie

Piąty filar to powtórki. Aby się skutecznie uczyć przekazujemy informacje z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Naukowo udowodniono, że po ok. siedmiu powtórkach jesteśmy w stanie przenieść informacje z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej. Dodatkowo powtórki utrwalają informacje w naszym umyśle.

 

Podsumowanie

Przedstawione powyżej filary są skuteczne w procesach zapamiętywania. Wykorzystaj powyższe sposoby i zastanów się, które z nich najbardziej Ci odpowiadają oraz które warto wykorzystać w życiu codziennym.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *