Zmień myślenie strategią Walta Disney’a – poznaj 3 perspektywy

Zmień myślenie strategią Walta Disney'a - poznaj 3 perspektywy

Zmień myślenie strategią Walta Disney’a – poznaj 3 perspektywy

Strategia ta jest wykorzystywana do planowania realizacji celów, projektów oraz do tworzenia efektywnych, kreatywnych rozwiązań. Metodę tę opracował Robert Dilts i można ją zastosować indywidualnie jak i grupowo, jest także ulepszoną formą „burzy mózgów”. Metoda pozwala spojrzeć na zagadnienie lub problem z trzech różnych perspektyw:

 

 • Marzyciel – W tej perspektywie można wymyślać dowolne rzeczy, w dowolnym typie, rodzaju, skali i wielkości. Tutaj wszystko jest dopuszczalne.
 • Realista – Realista musi dostrzec kluczowe elementy w pomysłach marzyciela i przekształcić pomysły tak, aby mogły stać się realne do wykonania.
 • Krytyk – Ta perspektywa pozwala znajdować słabe strony, dzięki czemu możliwe jest udoskonalenie pomysłów.

 

Co możesz osiągnąć strategią Walta Disney’a:

 • znaleźć kreatywne rozwiązania
 • zidentyfikować zagrożenia
 • spojrzeć na zagadnienie lub problem z wielu perspektyw
 • zbudować pełen obraz projektu

 

Jak wykorzystać strategię Walta Disney’a?

 • Ustal problem do rozwiązania, pomysł lub plan. Wybierz sobie trzy miejsca, które będą Ci potrzebne do  realizacji tej strategii. Pierwsze miejsce będzie dla Realisty, drugie dla Marzyciela, a trzecie dla Krytyka.

 

 • Następnie zajmij pozycję Marzyciela. Przypomnij sobie sytuację, w której tworzyłeś wizje i marzenia, doświadczałeś ogromnej motywacji i wierzyłeś w sukces. Możesz także wyobrazić sobie kogoś kto jest marzycielem i postarać się wczuć w jego sposób myślenia. W tym stanie twórz pomysły jakie przychodzą Ci do głowy i zobacz je w wyobraźni. Gdy już skończysz, zajmij neutralną pozycję. Ten etap służy stworzeniu i wybraniu celu – perspektywa przyszłości.

 

 • Przejdź do pozycji Realisty. W tej pozycji przypomnij sobie sytuacje, w których nie poddawałeś się silnym emocjom. Są to sytuacje kiedy realizowałeś swój plan i podejmowałeś konkretne decyzje. Zastanów się jakbyś mógł wprowadzić swój pomysł w życie, jakie działania potrzebowałbyś podjąć, aby stał się on wykonalny? Etap realisty zakłada skuteczne określenie drogi do realizacji celu – perspektywa teraźniejszości. Wróć do neutralnej pozycji.

 

 • Zajmij pozycję Krytyka. Przypomnij sobie sytuacje z życia, w których potrafiłeś doskonale oceniać błędy, byłeś krytykiem. Wykorzystaj pytanie „Dlaczego?”. Sprawdź swój plan i zobacz czy czegoś w nim nie brakuje. Zastanów się czy jest realny do wykonania, czy nie ma po drodze jakiś przeszkód lub osób, które mogą przeszkadzać w jego realizacji. Możesz ocenić swój plan. W tej pozycji patrz z perspektywy przeszłości i przyszłości.

 

 • Wróć do pierwszej pozycji czyli Marzyciela i dokonaj zmian w swoim planie uwzględniając wnioski z pozycji Realisty i Krytyka, aż do osiągnięcia pełnej satysfakcji.

 

Podsumowanie

Stosując strategię Walta Disney’a możesz zauważyć, że po przejściu wszystkich trzech etapów to co chciałeś osiągnąć stało się bardziej realne do osiągnięcia oraz możesz zauważyć dokładniejszy obraz swojego planu. Od razu po zastosowaniu tej strategii wskazane jest końcowe spisanie wizji swojego celu. Swój cel należy spisać w czasie teraźniejszym i w formie twierdzącej, konkretnie i szczegółowo.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *